Divisional Rodents - Hamsters

Fórum o malých hlodavcoch

PříjemPortálFAQHledatRegistraceSeznam uživatelůUživatelské skupinyPřihlášení

Share | 

Choroby

Goto down 
AutorZpráva
Admin
Admin
Admin

Poeet p?íspivku : 55
Registration date : 04. 02. 07

PříspěvekPředmět: Choroby   Sun Mar 04, 2007 4:01 am

Pieskomil

Poeet p?íspivku : 10
Registration date : 13. 04. 07

PříspěvekPředmět: Re: Choroby   Fri Apr 13, 2007 2:43 pm

Pieskomily majú dobrú imunitu. Je veľmi zriedkavé aby chytili nejakú chorobu (moje ešte nechytili žiadnu). Ak by sa však nejaká choroba vyskytla, mohlo by ísť o:
- prechladnutie
- hnačka
- alergia
- parazity

Zranenia:

- ochrnutie
- poškodenie chvostu
- poškodenie vnútorných orgánov
- zlomená nôžka
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi
Admin
Admin
Admin

Poeet p?íspivku : 55
Registration date : 04. 02. 07

PříspěvekPředmět: Re: Choroby   Sat Apr 14, 2007 2:30 am

To je zaujímavé Kate. Nevedela som, že pieskomili sú takí odolní voči chorobám. Ja chovám škrečky a oni sú často chorí. Crying or Very sad

Poeet p?íspivku : 12
Registration date : 11. 01. 09

PříspěvekPředmět: Re: Choroby   Sun Jan 11, 2009 10:55 am

mam pieskomila a ma trocha poskodeny chvostik ale velmi dobre sa s tym vyrovnal kedze to ma uz od mala

bohuzial bol nesikovny v nespravnom case na zlom mieste a poranil si chvost na klietke ked ju moja sestra zatvarala

ale som rada ze je tu stale medzi nami ma skvelu povahu je to moj milacik precestoval uz so mnou vela km Smile
moj mali cestovatel
Návrat nahoru Goto down
pačes

Poeet p?íspivku : 2
Registration date : 26. 07. 11

PříspěvekPředmět: Imunita škrečkov   Tue Jul 26, 2011 1:25 pm

Admin napsal:
To je zaujímavé Kate. Nevedela som, že pieskomili sú takí odolní voči chorobám. Ja chovám škrečky a oni sú často chorí. Crying or Very sad
Ahoj,
choroby škrečkov? S tým so sa ešte nestretol. Chovám škrečky od mojich 7. rokov (čiže 31 r.) a len raz sa mi stalo, že škrečok dostal infekciu na sánku, zahnisalo mi to a musel som ho utratiť, lebo keď mu to prasklo, mal dieru dnu do ústnej dutiny a nedokázal sa najesť. Ale tá infekcia vznikla pri potýčke s kocúrom, ktorý vo vidine ľahkej koristi skočil do akvárka. Škrečok po ňom skočil a kocúr dostal "po hube". Stačil mu ale škrabnúť pazúrom po sánke. Takže to vlastne bol "úraz" a nie choroba.
Ak majú Tvoje škrečky choroby, vymenil by som ostružliny. Ak používaš z dreva listnatých stromov, je to zle, lebo v lyku žijú malilinké roztoče, ktoré sa "aktivujú" po tom, ako škrečok do pilín močí. Vznikne kvasenie, teplo a roztoče sa preberú z hybernácie. Najlepšie piliny sú z CÉDRA, ale ťažko sa zháňajú. Ja používam smrekové a borovicové, nahrubo hobľované (pozor na piliny !!! - škrečky z nich dostávajú zápal spojiviek a majú respiračné problémy - zápal priedušníc, zápal pľúc). Čo sa týka pilín kupovaných z obchodu, POZOR (!!!) na parfumované. Parfumačné zložky pri styku s močom uvoľňujú deriváty uhľovodíkov a KYANIDY !!! Odporučil by som obehať miestnych stolárov, ktorí Ti radi dajú celé vreco ostružlín (odpadnú im náklady na likvidáciu). Pre jedného škrečka vydrží pol roka.
Ďalej - ja napríklad nekupujem semiačka v chovproduktoch, alebo v Tescu a podobne. Jednak sú drahé a jednak v nich často bývajú aj iné semená (napr. durman a bolehlav), ktoré sa tam nedopatrením dostali pri zbere. Oveľa jednoduhšie a lacnejšie je kúpiť zrno, slnečnicu, proso a pod v pestovateľských potrebách. To čo vyvalíš za pol kila v chováku, za to dostaneš v pestovateľstve 2 kg ! Ovos, pšenica, slnečnica, proso. A pozor na šupky a plody zo stredomoria, Afriky, či z vzdialenosti väčšej ako 1000km v miernom pásme. Tak ako človek, ktorý má napr. alergiu na med (a predtým ho "veselo" jedol), môže aj škrečok dostať alergie. Je to spôsobené tým, že (tak ako človek, ktorý zrazu začal jesť med z Grécka, či z Anglicka) tieto plody majú iný ekotop a tým pádom iný peľ a iné alergény, plesne a choroby, ktoré škrečok z našeho pásma nedokáže eliminovať. Preto sa napríklad nesmú dovážať semená rastlín z dovolenky pri mori a pod. (ak Ti to zistia colníci na letisku, či na hranici, máš obrovský problém...)
Ďalší veľký problém sú skrištalizované zbytky na skle po moči. Väčšinou sa vytvárajú na dne akvárka v mieste, kam chodia škrečky na malú. Sú semeniskom baktérií. Ak to nejde oškrabať, treba na to pri čistení naliať ocot (škrečky na čas čistenia premiestniť inam), alebo najlepšie kyselinu chlórovodíkovú (soľnú), alebo kyselinu mravčiu, alebo technický (20-32%) peroxid vodíka. Ja to pucujem octom a potom ešte vystriekam dezinfekčným prípravkom SIRAFAN SPEED ( pozor, zoženieš ho len vo firmách, ktoré sa zaoberajú upratovaním - nie je pre nich problém objednať 1 rozprašovač navyše, alebo v nemocniciach, ktoré majú infekčné oddelenie). Po vystriekaní SIRAFANom treba akvárko položiť na bok, aby sa smrad zo Sirafanu "vylial" (je ťažší ako vzduch) von.
Ja škrečkom mením piliny 2x do týždňa, oškrabem zaschnutý moč, vystriekam Sirafanom a takisto pri každom čistení kompletne umyjem domčeky a samorasty a taktiež ich vystriekam Sirafanom..
A s chorobami nemam žiadne problémy.
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Choroby   

Návrat nahoru Goto down

Choroby
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Divisional Rodents - Hamsters :: Iné Hlodavce :: Pieskomil-
Přejdi na: